Dodatkowy regulamin dla serwera Solo/Duo/Trio

Ważna informacja.

Z uwagi na wiecznie powtarzające się zgłoszenia o ‚kolesiostwie’ na serwerze podczas raidowania jak i obrony, zostaje wprowadzony dodatkowy regulamin dla serwera S/D/T.

Dziękuję bardzo dla Adlera za wstępne jego opracowanie, w późniejszym terminie postaramy się to ładnie i składnie przedstawić.

Nowy regulamin wchodzi w życie od teraz – daty opublikowania tutaj, na FB i po dodaniu info na serwerze wyświetlanego co x minut.

Na chwilę obecną wigląda to tak:

solo/duo/trio – zasady

 1. W celu utrzymania zasad solo/duo/trio zachęca się do korzystania z pluginu CLAN, który ułatwia weryfikację grup.
 2. Każda osoba nie zrzeszona klanem będzie traktowana jako gracz solo, bez możliwości ataków z innymi graczami.
 3. Wspólne atakowanie, walczenie, raidowanie – dozwolone jest JEDYNIE w obrębie własnego klanu.*
 4. Dopuszczalne są miedzy klanowe sojusze – jedynie w sytuacjach nie utrudniających gry nikomu innemu.*

Rozwinięcia:

3* – Ktoś zabił/raiduje Twojego kolegę, który nie jest z Tobą w klanie? Trudno. Od pomocy ma klan. Możesz go wspomóc w odbudowie po raidzie.

Znalazłeś się przypadkowo przy polu bitwy zaprzyjaźnionego klanu z obcą ekipą? Odejdź, jeżeli zamierzasz brać czyjąś ze stron.

4* – Nikt nie każe zabijać się każdemu na miejscu. Można ze sobą koegzystować, pod warunkiem braku wspólnego atakowania innych. Można ze sobą handlować, teleportować się aby oddać sobie przedmioty gdy zabijesz kolegę itp. Jednak w takich sytuacjach, to gracze z dwóch związanych sojuszem klanów ponoszą ryzyko – w przypadku spotkania obcej osoby i rozpoczęcia z nią walki, sytuacja będzie traktowana jako złamanie pkt 3 regulaminu.

 

Padłeś ofiarą łamania regulaminu? Rób screeny i zgłaszaj adminowi wraz z dowodami.

Możliwe kary wg wagi i częstotliwości przewinień – ban 1h , 2h, 6h, 12h, 24h

3 thoughts on “Dodatkowy regulamin dla serwera Solo/Duo/Trio

 1. Crumb Reply

  Sama idea jest OK ale w obecnym brzmieniu budzi on we mnie sporo wątpliwości. Konkretnie:

  1. Dowód. Nie bardzo potrafię sobie wyobrazić w jaki sposób screen miałby posłużyć za dowód, chyba, że delikwent przyzna się do gankowania na czacie ale to raczej edge case niż standard. Bardziej natomiast wyobrażam sobie za dowód logi, które powinny powiedzieć dużo więcej i które są we władaniu admina (więc kluczowym dowodem powinien być czas akcji).
  2. Weryfikacja. Tu widzę dużo większy problem. W jaki sposób ktokolwiek osądzi intencje gracza? Jak rozróżnić czy ktoś pomógł komuś spoza klanu, czy po prostu stał się ofiarą przypadku i np. przechodził obok i komuś się oberwało? Wczoraj w dyskusji na czacie padło stwierdzenie, że jeśli „zabija wszystkich” to jest OK, jeśli nie to łamie regulamin – w takim przypadku co w sytuacji, gdy jedna z osób celowo daje się zabić, aby „ziomek” nie złamał regulaminu? Albo co jeśli jedna z osób strony ucieknie? Dla mnie to jest największy problem obecnego regulaminu. Nie ma sposobności aby to weryfikować.
  3. Kara. Ten punkt jest zupełnie dla mnie niejasny, tym bardziej w obliczu powyższego. Kara jest wykonywana kiedy? Jak pojawi się admin? Jeśli delikwent będzie offline to admin będzie czekał, aż się pojawi online aby nałożyć godzinę bana? Czy nałoży godzinę bana od 5:00 do 6:00 (przykład) gdy nikogo nie ma online? Rozumiem, że delikwent w jednym dniu może złamać regulamin 4 razy zanim dostanie 24h bana? 🙂 Zapis odnośnie kar jest bardzo mało precyzyjny, za mało.

  Jeśli mam być szczery to jeśli mechanika gry czegoś nie zabrania to nie będzie możliwe pilnowanie tego. Wg mnie takie wymyślne i nieprecyzyjne zasady (o ile serwer nie jest serwerem RPG z GMami pilnującymi zasad itd.) nie mają szansy powodzenia. Jeśli problem istniał wcześniej to przy tego typu regulaminie będzie istniał nadal, a jedynie otworzy wytrychy do naciągania regulaminu w jedną lub drugą stronę i szukania wzajemnej okazji do banowania wrogów.

  Taki regulamin może mieć zastosowanie jedynie w formie gentlemen agreement, jako zbiór dobrych praktyk. W obecnej formie co bardziej ogarnięty gracz z zewnątrz widząc takiego potworka regulaminowego odwróci się na pięcie i poszuka serwera, w których nie trzeba mieć na uwadze rzeczy spoza mechaniki gry (albo zrobi to przy pierwszym banie, bo kto czyta regulaminy? ;)). Tym bardziej, że regulamin ten zabija i tak niewielki na tym serwerze element RPG (propsy dla Imperiusa za wioskę :)). Obecnie jak mocniejszy bije słabszego to nikt nie może mu pomóc, zaorane zostało również wszelkie tworzenie sojuszy i masa innych, socjalnych aspektów gry.

 2. RUSTLandPL Post authorReply

  Regulamin będzie jeszcze ewoluował, spokojnie. Serwer jest solo/duo/trio i trzeba dołożyć wszelkich starań, żeby taki pozostał. Jak nie to nie ma sensu grać w takim systemie.

  • Crumb Reply

   Jasna sprawa. Tak jak napisałem na początku – idea jest słuszna i jej nie neguję. Brak jedynie narzędzi, co jest pewnie do wypracowania 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *